Kolumny ozdobne w domu brzmią jak ekscentryczny pomysł na zwrócenie na siebie uwagi? Niekoniecznie! Czasami tego typu elementy to konieczność, od której zależy np. bezpieczeństwo konstrukcji budynku. Wówczas kolumny mają za zadanie przenosić ciężar wyższych kondygnacji budowli. A co jeśli chcesz dodać uroku wnętrzu domu, ale zrobić to z klasą? Oto, jak wykorzystać w tym celu kolumny ozdobne.
Kolumny ozdobne w domu powinny zostać zaprojektowane tak, aby wpisywać się w stylistykę wnętrza i tworzyć wrażenie harmonii i ładu. W nowoczesnych mieszkaniach czy domach spotkać można bynajmniej nie toporne, betonowe słupy, ale przeważnie są to kolumny w konkretnym kolorze, wymiarach czy kształcie. Te wszystkie parametry mogą wpływać na ich elegancję, a tym samym estetykę całego wnętrza.
Kolumny ozdobne można dodatkowo wykończyć w dowolny sposób. Szczególnie atrakcyjne są wszelkiego rodzaju tynki dekoracyjne, szkło, ceramika czy inne ozdobne dodatki. Nie trzeba przy tym pokrywać w ten sposób kolumny na całej wysokości. Wrażenie będzie robić także udekorowana sama głowica czy baza kolumny. Na rynku dostępne są rozwiązania na miarę każdego gustu czy specyfiki przestrzeni – rdzenie kolumn zwykle cechują się smukłością i zaokrągleniami, ale niektóre z nich są zwężane ku górze, inne proste, a nawet rozszerzające się ku środkowi.
Poza tym, że kolumna może pełnić ważną funkcję w konstrukcji całego obiektu, jej funkcjonalność ma o wiele szerszy wymiar. Wnętrza kolumn wykorzystuje się nierzadko jako półki na książki czy drobne bibeloty – oczywiście jeśli taka podpora może zostać częściowo wydrążona. Kiedy chcesz wyeksponować ulubiony obraz czy zdjęcie – kolumna ozdobna sprawdzi się w tym celu doskonale.
Ozdobne kolumny z powodzeniem można wykorzystać też w otwartych przestrzeniach domowych, tzw. open space’ach. Oddzielisz w ten sposób jadalnię od salonu czy kuchni bez konieczności stawiania dodatkowych ścianek i wizualnego zamykania przestrzeni.
Choć odpowiednio dobrana podpora może zostać zaaranżowana w każdym wnętrzu, wersja bardziej ozdobna najlepiej wygląda wśród elementów nawiązujących do klasycznego, wręcz dworkowego stylu. Wybierając model z dekoracyjną głowicą w stylu antycznym, można przy okazji uzupełnić inne ozdoby w tym nurcie, jak figurki czy naczynia.
Jak to wygląda w nowoczesnym budownictwie? Obecnie często stawia się na kontrasty, dlatego w przypadku kolumn w domu warto pobawić się nieco kolorami. Taki zdobniczy element będzie z powodzeniem przełamywał wizualnie minimalistyczne wnętrze utrzymane w szarościach, bieli i czerni. Sprawdzi się w salonie, przedpokoju, ale także w pobliżu schodów.
Liczne inspiracje na kolumny ozdobne dotyczą także uzupełnienia elewacji i w ogóle otoczenia budynku. Wówczas mogą korespondować z gzymsami czy zdobieniami okien. Zawsze jest to także dodatkowy element, który można przyozdobić pnącą się rośliną czy świetlnymi girlandami w zależności od tego, jaki efekt chce się osiągnąć.
Dobrze dopasowana kolumna to klucz do udanej dekoracji salonu, gabinetu czy tarasu. Takie elementy mają dyskretnie wzmacniać charakter wnętrza – w końcu kolumny, pilastry czy drobne elementy sztukateryjne powszechnie kojarzą się z luksusem i wytwornością. Ten efekt można osiągnąć również stosując kolumny w minimalistycznej, surowej wersji.
Sztukateria we wnętrzach od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, a coraz częściej pojawia się także w nowoczesnych aranżacjach łazienek. Eleganckie detale, takie jak listwa przysufitowa, mogą wprowadzić do tego pomieszczenia wyjątkowy styl i harmonię. W połączeniu z oświetleniem LED sztukateria staje się nie tylko dekoracyjnym akcentem, ale i funkcjonalnym elementem wyposażenia. W tym artykule podpowiemy, jak stworzyć wyjątkową łazienkę ze sztukaterią, wykorzystując listwy oświetleniowe.
Lamele ścienne to coraz popularniejszy sposób na wykończenie wnętrz. Nadają pomieszczeniom nowoczesny i stylowy wygląd, a także poprawiają akustykę i wprowadzają ciepło do wnętrza. Jednak przed zakupem warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie lepsze – lamele na filcu czy na płycie? Każde z tych rozwiązań ma swoje unikalne cechy, które warto poznać, by dokonać odpowiedniego wyboru. W tym artykule przyjrzymy się zaletom obu opcji, aby ułatwić podjęcie decyzji.
Lamele ścienne zyskują coraz większą popularność w nowoczesnych wnętrzach, szczególnie w przestrzeniach kuchennych i jadalnianych. Te estetyczne i funkcjonalne elementy architektoniczne nadają pomieszczeniom wyjątkowy charakter, podkreślając minimalistyczne, a zarazem eleganckie aranżacje. Oto kilka inspirujących pomysłów na zastosowanie lameli w kuchni.