Instrukcja montażu - pobierz w wersji pdf
Zalecamy zapoznanie się z niniejszą instrukcją montażu sztukaterii. Dzięki niej szybko i sprawnie zamontujesz nasze produkty.
Przed przystąpieniem do montażu należy upewnić się, czy wszystkie otrzymane elementy są zgodne ze złożonym zamówieniem (rozmiar/model/długość/ilość).
Do montażu listew dekoracyjnych WMB będą potrzebne następujące narzędzia:
Przed przystąpieniem do montażu należy upewnić się, że podłoże, jak i miejsca połączeń między listwami są czyste, suche i odpylone.
Podczas cięcia elektryczną piłą kątową (Fot. 2), zaleca się stosowanie najwolniejszych obrotów, aby ograniczyć topienie się materiału.
Przed docięciem pomiary należy wykonywać z jak największą starannością — pozwoli to na oszczędzenie czasu przy wykańczaniu połączeń.
Po docięciu listew należy usunąć wszelkie nierówności za pomocą papieru ściernego (Fot. 4).
Fot. 1. Pomiary | Fot. 2. Docinanie |
Fot. 3. Docinanie | Fot. 4. Czyszczenie zakończeń |
Do klejenia sztukaterii zalecamy użycie kleju Mardom Decor Fix Pro.
Można też użyć jednego z poniżej wymienionych:
Przed nałożeniem kleju należy „na sucho” sprawdzić, czy docięte wcześniej listwy dobrze przylegają do ścian, oraz czy ich kąty się ze sobą zgadzają (Fot. 5), następnie należy nałożyć klej na całą klejoną powierzchnię (Fot. 6) i na połączenia między listwami (Fot. 7).
Klej należy rozprowadzić poprzez dociśnięcie profilu na całej długości tak, by krawędź listwy ściśle przylegała do ściany.
Nadmiar kleju, który został wyciśnięty poza krawędź listwy, należy zebrać za pomocą szpachelki lub wilgotnej gąbki. Położenie profilów można poprawiać do 3 minut od nałożenia kleju.
Odpowiednie wypozycjonowanie sztukaterii gwarantuje dokładność wykończenia połączeń.
Połączenia należy wypełnić masą naprawczą (np. Śnieżka Acryl Putz FS20) za pomocą szpachelki i gąbki (Fot. 8, 9). Po wyschnięciu połączenie należy wygładzić papierem ściernym. W razie potrzeby czynności powtórzyć. Proste połączenia zalecamy wykonać poprzez docięcie końców pod kątem 45°.
Fot. 5. Sprawdzanie przed przyklejeniem | Fot. 6. Nakładanie kleju |
Fot. 7. Przyklejanie | Fot. 8. Spoinowanie połączeń |
Fot. 9. Spoinowanie połączeń |
Miejsca styku ściany z listwą, podobnie jak w wypadku połączeń między listwami, należy wypełnić klejem do sztukaterii lub masą naprawczą (Fot. 10).
Nałożony klej należy wyrównać za pomocą szpachelki, następnie nadmiar zebrać wilgotną gąbką (Fot. 11).
Po przeschnięciu kleju wszelkie nierówności można usunąć papierem ściernym.
Odradzamy stosowanie uszczelniaczy silikonowych, ze względu na brak możliwości ich szlifowania i pokrywania farbą.
Naszą sztukaterię można malować elastycznymi farbami wodorozcieńczalnymi. Z reguły zaleca się dwukrotne malowanie (należy trzymać się zaleceń producenta użytej farby).
Zabronione jest stosowanie farb silikatowych i rozpuszczalnikowych. Nie zalecamy stosowania środków gruntujących.
Do sztukaterii wewnętrznej WMB zalecamy farbę Tikkurila Optiva Matt.
Przed przyklejeniem sztukaterię można wstępnie pomalować (Fot. 12).
Pomiędzy kolejnymi warstwami zachować odstępy czasowe wg. zaleceń producenta farby.
Przy pracach montażowych należy dostosować się do wskazówek technicznych producentów użytych materiałów. Informacje takie można znaleźć na opakowaniach tych materiałów oraz w ich kartach technicznych. W razie wątpliwości należy konsultować się ze sprzedawcą materiałów lub doradcą technicznym danej marki.
Fot. 10. Wypełnianie styku ściana - listwa | Fot. 11. Czyszczenie połączenia |
Fot. 12. Malowanie wstępne |
Powyższe dane, zalecenia i wskazówki opierają się na naszej najlepszej wiedzy, badaniach oraz doświadczeniach i zostały udzielone w dobrej wierze, zgodnie z zasadami obowiązującymi w naszej firmie. Zaproponowane sposoby postępowania są uznawane za powszechne, jednak każdy z użytkowników tego materiału powinien upewnić się na wszelki możliwy sposób, włącznie ze sprawdzeniem produktu końcowego w odpowiednich warunkach, o przydatności dostarczanych materiałów dla osiągnięcia celów przez niego zamierzonych. Nasza firma nie może ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek straty poniesione na skutek nieprawidłowego bądź błędnego użycia jej materiałów.
Poprzednie instrukcje tracą ważność z dniem wprowadzenia nin. aktualizacji.