Zastanawiasz się nad tym, jak ukryć nierówne połączenie ściany i sufitu? Mamy na to kilka ciekawych metod. Jednym z nich jest stosowanie dekoracyjnych listew, czyli sztukaterii wewnętrznej. Co to jest i jak dopasować je do stylu wnętrza? Przygotowaliśmy materiał, który odpowie na Twoje pytania. Sprawdź i wykorzystaj nasze inspiracje przy realizacji projektu wnętrza.
Jakość i rodzaj wnętrza pomieszczeń mają ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Mogą one budzić w nas różne emocje, np. sprzyjać produktywności (np. w przypadku nowoczesnych i mocno rozświetlonych biur) lub wspierać relaks i regenerację (np. w sypialniach). Warto więc zadbać o to, by otoczenie było dostosowane do Twojego poczucia stylu i estetyki. Zajmiemy się zatem jednym z istotnych elementów – połączeniem koloru / tapety z sufitem.
Najczęstszym sposobem maskowania przejścia między ścianą i sufitem jest zastosowanie sztukaterii. Styropianowe listwy dekoracyjne pozwalają na szybki i prosty montaż, a do tego dodają one do aranżacji efektu spójności i dbałości o detale.
Instalacja sztukaterii nie należy również do zadań szczególnie skomplikowanych. Wystarczy inwestycja w kilka podstawowych akcesoriów, które możesz również dokupić razem ze sztukaterią. W dziale "Farby, kleje, szpachle" producenta WMB, znajdziesz wszystkie niezbędne dodatki, takie jak dedykowane kleje do sztukaterii, szpachlowe do spoinowania a nawet zestaw narzędzi, takich jak piła do sztukaterii czy skrzynka uciosowa. Pamiętaj, że precyzja przy montażu jest kluczem do sukcesu. Bardzo ważne jest odpowiednie przycięcie listew do odpowiedniej długości i dostosowanie kątów łączenia w sposób precyzyjny. Jeśli obawiasz się samodzielnej docinki, poproś podczas składania zamówienia o przycięcie gzymsów do odpowiedniej długości (oczywiście podając tym samym wymiary i najważniejsze informacje).
Sztukateria wewnętrzna kojarzona jest z obiektami utrzymanymi w stylu klasycznym. Modernistyczne projekty aranżacji pomieszczeń charakteryzują się z kolei minimalizmem. Mimo wszystko nie oznacza to, że listwy dekoracyjne nie będą pasować do tego typu wnętrz. Należy jednak wybrać delikatne i stosunkowo propozycje, które nie rzucają się w oczy ze względu na kształt lub rozmiar.
Czy zaokrąglony narożnik między ścianą a sufitem będzie zatem pasować do nowoczesnego wnętrza pomieszczeń? Wszystko zależy od indywidualnego podejścia do
łączenia wyposażenia z wystrojem. Oczywiście bogato zdobione komponenty niekoniecznie będą odpowiednim rozwiązaniem, lecz proste i minimalistyczne propozycje jak najbardziej.
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest łączenie kolorowych ścian i białego sufitu – niezależnie, czy nieruchomość utrzymana jest w futurystycznym stylu, czy klasycznej ciepłej aranżacji. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na kolor listew. Połączenie sufitu ze ścianą nie powinno rzucać się w oczy, dlatego najlepszym i najbardziej eleganckim rozwiązaniem jest malowanie elementów maskująco-dekoracyjnych na kolor dopasowany do sufitu.
W przypadku nieszablonowych rozwiązań i wnętrz w stylu retro, można nieco puścić wodzę fantazji. Łączenie kolorów w nieoczekiwany sposób może okazać się ciekawą alternatywą urozmaicenia standardowych kompozycji. Pamiętaj jednak, by zachować zdrowy umiar i nie używać jaskrawych lub mocnych kolorów.
Na pewno zauważyłeś, że często łączymy kształty i rozmiary sztukaterii z propozycjami kolorów. Większość inspiracji również przedstawia sztukaterię w kolorze białym, dlatego konsumenci często myślą, że otrzymają oni produkt w białym kolorze. Czy to znaczy, że listwy nie będą białe? Otóż niekoniecznie. Niektóre listwy posiadają swój naturalny kolor piaskowca.
Nie używaj standardowych farb, które przystosowane zostały do malowania ścian! Do styropianowych dekoracji należy wykorzystywać specjalistyczną farbę do sztukaterii, która je dodatkowo wzmocni.
Coraz więcej osób docenia znaczenie oszczędzania energii i dbałość o efektywność energetyczną domów. Nic dziwnego - wszystko to wpływa na budżet domowy. Jednym z elementów, który znacznie wpływa na poprawę izolacji termicznej budynku, jest wymiana starych parapetów blaszanych na nowe, na rdzeniach styropianowych. Czym one są i jakie korzyści przynoszą? O tym poniżej.