Kojarzymy ją ze starymi, zabytkowymi kamienicami oraz wnętrzami z okresu baroku i renesansu. Tymczasem sztukateria jest wykorzystywana również współcześnie zarówno do dekoracji mieszkań, jak też elewacji domu piętrowego i parterowego. Występuje w bardzo wielu wariantach, mniej i bardziej ozdobnych, nawiązujących do klasyki i nowoczesności. Jak można ozdobić elewacje domów piętrowych z wykorzystaniem profili elewacyjnych (sztukaterii)?
Elewacja domu jest jego wizytówką. Zazwyczaj to właśnie po jej wyglądzie oceniamy wnętrze budynku, zanim jeszcze wejdziemy do środka. Sztukateria świetnie sprawdza się jako element dekoracyjny, ale również pozwalający nadać elewacji konkretnego charakteru. Klasyka to oczywiście bogate zdobienia koncentrujące uwagę, płaskorzeźby o florystycznych i zwierzęcych motywach. Do takiego zabytkowego klimatu idealnie pasują kolumny z rzeźbionym trzonem i dekoracyjną głowicą. Nie może również zabraknąć gzymsów naokiennych i listew boniujących.
Nowoczesne elewacje domów piętrowych również możemy ozdobić sztukaterią. We współczesnej wersji jest ona zdecydowanie prostsza i ma bardziej minimalistyczny charakter. Zrezygnowano z misternych zdobień na rzecz gładkich, polerowanych powierzchni. Dobrym wyborem będą listwy elewacyjne oddzielające kondygnacje budynku oraz fasadowe gzymsy o modernistycznym wyglądzie.
Płaski dach sprawia, że budynek nabiera prostego kształtu. Bardzo często jest to bryła o geometrycznej formie, prostopadłościan lub sześcian. Elewacje domów piętrowych z płaskim dachem są charakterystyczne dla modernistycznych i mocno nowoczesnych budynków. Idealnie prezentują się w jasnych kolorach z ciemniejszymi elementami lub wykończeniem z drewna bądź betonu. Jak w takiej architekturze sprawdza się sztukateria?
Na pewno pasować będą listwy elewacyjne zamontowane poziomo. Możesz je wykorzystać np. do ozdoby płaskiego dachu. Dzięki temu całość nabierze wyrazistego charakteru. Prosta bryła stwarza doskonałe warunki do eksperymentów. Wykorzystaj dekoracyjne rozety w geometrycznych kształtach do zaakcentowania wejścia do budynku. Możesz je dodatkowo podświetlić kinkietami.
Dach kopertowy cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Składa się z czterech skośnych połaci, które najczęściej są jednakowo pochylone i stykają się w narożnikach. Stosuje się go w domach parterowych, ale również piętrowych. Pasuje do architektury rezydencjonalnej. Świetnie wpisuje się w klimat eleganckich i luksusowych wilii w stylu amerykańskim i południowym. Elewacje domów piętrowych z dachem kopertowym mogą więc być zdecydowanie bardziej bogato zdobione niż elewacje domów piętrowych z płaskim dachem. W tym przypadku warto postawić na profile łukowe nad drzwiami i oknami. Idealnym wyborem będą wsporniki o florystycznych motywach podtrzymujące balkon. Do ozdoby drzwi i okien możemy ponadto wykorzystać gotowe zestawy dekoracyjne WMB. Jest to idealne rozwiązanie dla nie do końca zdecydowanych inwestorów. Producent dzięki wieloletniemu doświadczeniu, przygotował rozmaite rozwiązania związane z kompleksową ozdobą fasady.
Dach dwuspadowy to ponadczasowa klasyka, która świetnie odnajduje się zarówno w tradycyjnej architekturze, jak też bardziej współczesnej. To połączenie nowoczesnej i tradycyjnej stylistyki, co możemy jeszcze bardziej podkreślić z wykorzystaniem sztukaterii. Elewacje domów piętrowych z dachem dwuspadowym warto udekorować listwami fasadowymi lub większymi gzymsami, które pozwolą oddzielić od siebie wizualnie dwie kondygnacje budynku. Jeżeli w bryle budynku jest
balkon, możemy uzupełnić go o tralki, czyli pionowy element balustrady. Chcąc nadać bardziej nowoczesnego charakteru budynkowi, zdecydujmy się na gzymsy modernistyczne.
Sztukateria może być w kolorze elewacji lub też w tym samym kolorze, ale innym odcieniu. Ciekawym sposobem na ożywienie stylistyki jest uzupełnienie elewacji o elementy dekoracyjne w kontrastowym kolorze.
Domy wybudowane w stylu willi parkowej to obecnie coraz bardziej popularne projekty budowlane wśród osób, które planują zrealizować swoje marzenie o własnym domu. Architektura tych budynków nie tylko zachwyca, ale też trudno zapomnieć ich design. Czy wykończenie elewacji takiej willi jest skomplikowane? Poniżej podpowiadamy, jakie elementy sztukaterii wykorzystać do wykonania elewacji domu w projekcie Willa Parkowa.