Elewacja to istotny element wpływający na estetykę całego budynku. Warto wprowadzić do niej ozdoby, które stanowią dobre rozwiązanie na urozmaicenie dużych, gładkich ścian zewnętrznych, a także na poprawienie proporcji w architekturze. Potrzebny Ci pomysł na elewację domu? Sprawdź nasze propozycje!
Ozdoby elewacji zewnętrznej budynku takie jak listwy elewacyjne są stosowane najczęściej w formie opasek okalających okna i drzwi lub w formie gzymsu międzykondygnacyjnego. Ze względu na przeznaczenie wśród gzymsów zewnętrznych można wymienić gzymsy wieńczące (główne, koronujące), gzymsy międzypiętrowe (międzykondygnacyjne, dzielące płaszczyznę ściany na wysokości stropów pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami), gzymsy cokołowe (oddzielające cokół od lica muru) oraz gzymsy nadotworowe (nadokienne i nadrzwiowe). Dostępne są różne wzory gzymsów. Dawniej stawiano na mocno rozbudowane elementy dekoracyjne. Obecnie chętniej wybierane są gzymsy proste, modernistyczne. Oczywiście w tym przypadku musimy kierować się charakterem budynku i efektem jaki chcemy osiągnąć. Ponadto do listew można dobrać na przykład dekoracyjne wsporniki i inne ozdoby, które w połączeniu z gzymsami wyglądają bardzo efektownie.
Przeglądając różne listwy elewacyjne i gzymsy warto zwrócić uwagę na gotowe zestawy okienne. Są to sztukateryjne ozdoby elewacji domu, które można zastosować w formie opasek okalających okna. Gotowe kompozycje dekorów ułatwiają podjęcie właściwej decyzji odnośnie wykończenia elewacji. Decydując się na zakup kompletu sztukaterii wokół okien można zobaczyć jak będzie wyglądała dekoracja okna i nie musimy się przejmować doborem każdego elementu z osobna.
Naczółki to ozdoby na elewację przeznaczone do wykorzystania nad drzwiami bądź oknem. Stosowane są na zewnątrz budynku, a czasami też wewnątrz, aby dodać pomieszczeniu dostojności. Pełnią funkcję gzymsów koronujących, zwieńczających obramowanie drzwiowe i okienne. Stanowią jeden z najbardziej dekoracyjnych elementów elewacyjnych. Obok klasycznych propozycji architektonicznych pojawiają się naczółki o większym bogactwie formy, trzymające się jednak określonej symetrii. Naczółki produkowane są pod konkretny wymiar drzwi lub okna. Nierzadko używa się ich również do dekoracji biblioteczek.
Bonie to znane od lat ozdoby elewacji budynku, które są bardzo uniwersalne. Sprawdzą się w tradycyjnych projektach, jak i bardziej nowoczesnych. Można zastosować je na całej długości ściany, aby nadać wyrazu i wyjątkowo estetycznego wyglądu elewacji. W dodatku są proste w montażu. W zależności od zastosowania występują w kilku odmianach: bonie elewacyjne narożne, bonie elewacyjne proste i bonie elewacyjne pasowe.
Dekory w postaci płaskorzeźb umieszczonych na elewacji to niepowtarzalne ozdoby i dopełnienie koncepcji. Fantastycznie komponują się z resztą sztukaterii. Można je spotkać na elewacji domu jednorodzinnego, rezydencji czy kamienicy. Aktualnie zamiast tradycyjnych form gipsowych w WMB produkowane są płaskorzeźby wykonane z masy akrylowej, lub frezowane ze specjalnych płyt STO Verolith, które są wykonane z mineralnego granulatu perlitowego dzięki czemu takie płaskorzeźby i dekory są bardzo twarde, wytrzymałe i odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Jednocześnie należy zaznaczyć, że płaskorzeźby z masy akrylowej są znacznie lżejsze od ich odpowiedników z betonu, co zdecydowanie ułatwia montaż. Płaskorzeźby stosowane mogą być w wielu miejscach na elewacji - nad oknami, nad drzwiami, w szczycie budynku pod dachem czy samodzielnie na wolnej ścianie. Jako alternatywę dla płaskorzeźb można wykorzystać rozety elewacyjne.
Coraz więcej osób docenia znaczenie oszczędzania energii i dbałość o efektywność energetyczną domów. Nic dziwnego - wszystko to wpływa na budżet domowy. Jednym z elementów, który znacznie wpływa na poprawę izolacji termicznej budynku, jest wymiana starych parapetów blaszanych na nowe, na rdzeniach styropianowych. Czym one są i jakie korzyści przynoszą? O tym poniżej.