Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju RegionalnegoPromocja Zimowa!| Sztukateria WMB -15%| Reszta -10%|promocja trwa do 31.03.2024
tel: +48 32 415 45 93
tel. kom: +48 606 228 167
tel. kom: +48 600 850 367
tel. kom: +48 602 395 202
email: wmb@wmb.pl

Ciekawe artykuły o Sztukaterii Elewacyjnej i Wewnętrznej

Ciekawostki architektoniczne


Sztukateria elewacyjna i elementy zdobienia wnętrz, czyli architektoniczna klasyka w nowoczesnym wydaniu.

Czerpanie z dorobku starożytnych cywilizacji znajduje swoje odbicie w dzisiejszych wnętrzach oraz zewnętrznych elementach wielu budynków mieszkalnych. Narastająca popularność sztukaterii elewacyjnej, serwowanej w różnych wydaniach, coraz szerzej rzuca się w oczy.
W antycznej Grecji kolumny, poza swoim ogromnym znaczeniem dla architektury, symbolizowały też różne wartości. Chodzi tu o takie przymioty ludzkiej natury jak mądrość czy siła ludzkiej jednostki.
Obecnie elementy elewacyjnych zdobień, pełnią w zasadzie jedynie funkcję estetyczną. Fakt faktem, że bardzo godnie prezentują się na naszych budynkach, jednak coraz więcej ludzi stosuje takie ozdobne wstawki w swoich prywatnych wnętrzach.
Czynnikiem, który wpływa na ich popularność jest też z całkowitą pewnością łatwość montażu, a więc także we wkomponowaniu danego elementu we wnętrze, albo na elewacji.
Przykład niech stanowią tutaj bazy kolumnowe. Dzisiaj można je spotkać jako samodzielne elementy wystroju salonów, czy ekskluzywne i stylowe podstawy na rzeźby, rośliny i wiele innych.
Architektoniczne profile, które stylizowane są właśnie w zgodzie z kanonami klasyki greckiej to naprawdę świetny przykład synkretyzmu w dziedzinie zdobień i aranżacji wnętrz. Z jednej strony mamy do czynienia z elementami, które swą genezę zawdzięczają tradycji greckiej, z drugiej możemy spojrzeć na nie jak na zupełnie nowoczesny, dodający uroku i klasy czynnik, składający się na całościowo ujmowaną aranżację elewacji budynku, tudzież wnętrza.


Sztukateria elewacyjna – wachlarz zdobień stosowanych w dziedzinie urządzania wnętrz.

Obecne trendy w architekturze wnętrz dopuszczają swego rodzaju powrót do klasycznych rozwiązań. W bardzo wielu mieszkaniach i domach można zauważyć szereg elementów, które zostały zaczerpnięte z wcześniejszych epok. Sztukateria to ogół elementów w zdobieniu. Przykładem takiego produktu mogą być szeroko stosowane listwy dekoracyjne. Coraz więcej osób sięga po takie rozwiązanie, gdy urządzają swoje podłogi czy sufity. Listwy tego rodzaju wykonane są z wyjątkowo twardego i wysoce odpornego na uszkodzenia mechaniczne polimeru. Ich atutem jest prostota montażu oraz bardzo zróżnicowany wachlarz wariantów modeli. Warto zwrócić uwagę na fakt, że takie elementy dekoracyjne można nabyć z naprawdę dużą łatwością i w przystępnej cenie np. w naszym sklepie internetowym wmb.com.pl. Mimo swojego subtelnego charakteru, mogą one stanowić naprawdę doskonałe dopełnienie całej, złożonej z wielu elementów kompozycji w urządzaniu domu czy przestrzeni w mieszkaniu.


Skąd tak właściwie wzięła się moda na sztukaterię elewacyjną?

To pytanie można rozpatrywać w dwojaki sposób. Na wstępie trzeba nadmienić, iż elementy zdobień elewacyjnych mają swoją wielowiekową tradycję.
Geneza takich zdobień w architekturze sięga czasów starożytnej Grecji.
Jako najbardziej popularne można jednoznacznie wskazać kolumny. Architektura rzymska z okresu starożytnego wzbogaciła element kolumny o łuki. Te zaś, w połączeniu z bazą w postaci kolumny i okazałych jej głowic zyskały sobie ogromną popularność w epokach późniejszych, ściślej mówiąc renesansu oraz baroku. Wtedy to zaczęto intensywnie upiększać je poprzez stosowanie rozmaitych technik zdobniczych.

Na dzień dzisiejszy, stanowią one odwzorowanie elementów tradycyjnych, które znajdują sobie spore grono odbiorców wśród osób dekorujących wnętrza albo elewacje mieszkalnych budynków.
Elementy sztukateryjne mają też bardzo szerokie zastosowanie w procesie renowacji budynków. W wielu polskich miastach, na przykład w Gdańsku czy Wrocławiu, restauratorzy odwzorowują pierwotny wygląd kamienic i innych budynków.
W procesie tym dbają o odtworzenie warstwy zdobniczej w takim wymiarze, aby nadać całości niezwykle elegancki, estetyczny wymiar. Zapotrzebowanie na te elementy jest na tyle wysokie, że można zaobserwować na naszym rynku dynamiczny wzrost liczby dostawców i wykonawców, którzy proponują takie właśnie produkty firmom oraz indywidualnym klientom. Na dziś absolutnie nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja architektoniczna miała ulec jakiemukolwiek osłabieniu.


Elementy sztukaterii elewacyjnej jako trend we współczesnym budownictwie.

Każdy wie, jak złożoną kwestią jest budowa własnego domu. Coraz częściej ludzie sięgają po niebanalne rozwiązania, które składają się na niepowtarzalny klimat i wygląd swojego wymarzonego domu.
Trzeba przyznać, że modna jest ostatnimi czasy sztukateria elewacyjna w swoich różnych odsłonach.
Wachlarz zdobień, które zawierają się w tym pojęciu jest naprawdę imponujący. Jej elementy są stosowane jako dodatki, które upiększają elewacje wszelkiego typu budynków. Liczne sklepy i firmy, czy to działające stacjonarnie, czy też prowadzące sprzedaż internetową, wychodzą do swoich klientów z naprawdę pokaźnym wachlarzem takich propozycji.
Oferty są tak zróżnicowane, że każdy będzie mógł znaleźć dla siebie elementy dopasowane do wizji wyglądu swojego domu.
Jedno jest pewne- sztukateria wraca do łask nabywców, co ma wpływ na bardzo rozwojowy charakter tej branży. To z kolei sprawia, że konsumenci mają naprawdę ogromny wachlarz elementów do wyboru.


Walory listew przypodłogowych.

Listwy przypodłogowe są dziś montowane w każdym domu, a mimo to osoby, które stają przed koniecznością ich wyboru z reguły podchodzą do niego bez entuzjazmu. Ich zadanie postrzegają jako czysto praktyczne, a to oznacza, że bez listew obejść się nie można, rzadko słyszymy jednak o tym, że listwy mogłyby służyć czemu innemu niż tylko maskowaniu niedoskonałości.
Być może właśnie dlatego wybór listew przypodłogowych nie sprawia nam przyjemności, nieświadomie bowiem pozbawiamy je bowiem bardzo istotnej funkcji dekoracyjnej.
Mylą się przy tym osoby, które natychmiast zakładają, że mówimy o rozwiązaniu drogim, wyrafinowanym i atrakcyjnym przed wszystkim z punktu widzenia osób bogatych. Ceny, jakie osiągają listwy przypodłogowe już dawno nie muszą przysparzać nas o ból głowy, a ich funkcja estetyczna przyczynia się do tego, że sprzedawane są w dziesiątkach wzorów i w bardzo zróżnicowanej kolorystyce. Coś dla siebie w bogatej ofercie mogą znaleźć zarówno zwolennicy rozwiązań klasycznych, jak i osoby, które chętnie bawią się konwencją, same listwy przypodłogowe są zaś nie tylko atrakcyjne wizualnie i tanie, ale również bardzo wytrzymałe.


Listy przypodłogowe – rodzaje i wykorzystanie

W dzisiejszych czasach praktycznie nie da się znaleźć miejsca, w którym położenie podłogi nie wiązałoby się z zastosowaniem listew przypodłogowych.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wiele firm tworzących tego typu elementy posiada wachlarz produktów, spośród których każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.
Najczęściej prezentowane – a zarazem zwykle najtańsze – są listwy przypodłogowe z materiałów takich, jak na przykład Drewno, MDF, Duropolimer. Są one dość odporne na uszkodzenia mechaniczne a jednocześnie nie tak drogie. Innym rodzajem listew są listwy FLEX (elastyczne) – oznacza to, ze bez problemów można je wyginać, dzięki czemu nadadzą się do pomieszczeń o nieregularnych i okrągłych kształtach.
Jeśli kupującemu zależy, aby listwy prezentowały się szczególnie elegancko, może poprosić o pomoc dekoratora wnętrz lub sprzedawce, który spośród setek wzorów od razu będzie mógł wybrać odpowiednie listwy.Dla klientów ceniących sobie najwyższą jakość oferowane są listwy z Poliuretanu.
Tego typu listwy są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie chłoną wody oraz bez problemu można je pomalować, co jest szczególnie ważne dla tych osób, którym zależy, aby listwa zlewała się z kolorem ścian bądź odwrotnie – aby wybitnie się od niego różniła.


Ciekawe wykończenie okien i drzwi

Chyba każdemu zależy, żeby elewacja domu wyglądała ciekawie. Dlatego szuka się nowatorskich rozwiązań, choć czasem wystarczy zastosować te bardziej znane. Najważniejsze to zadbać o wykończenie okien i drzwi. To miejsca, które przyciągają szczególną uwagę. Najpopularniejszym rozwiązaniem są oczywiście listwy, ale wybór jest ogromny. Wzory pozwalają na wykonanie naprawdę ciekawych kompozycji. Poza klasycznymi, można odkryć coraz więcej nowoczesnych kształtów – płaskich, z delikatnymi wcięciami, szerokich, wąskich itp. Kiedy dołoży się do tego ciekawe malowanie, może powstać coś wyjątkowego. Sztukateria elewacyjna wcale nie musi być nudna i przewidywalna. Można zrobić z niej coś przyciągającego uwagę. Warto więc poświęcić nieco czas na ozdobienie okien i drzwi – to najlepszy początek do dalszych zmian. Jednak musi to być ciekawe rozwiązanie architektoniczne. Jeśli nie ma się pomysłu, zawsze można skorzystać z pomocy specjalistów od wystroju i stylizacji, którzy z pewnością wymyślą coś nietuzinkowego.


Dekoracja okien

Okna są jednym z najważniejszych elementów domu, dlatego trzeba zadbać o ich wygląd również na zewnątrz. Sztukateria elewacyjna obejmuje wiele różnych rozwiązań ozdobnych wokół okien. Oczywiście najpopularniejsze są te najprostsze, czyli listwy dekoracyjne. Nie powinno to zaskakiwać, ponieważ takie rozwiązanie rzeczywiście doskonale się prezentuje, a wybór różnych kształtów i rozmiarów jest bardzo duży. Poza listwami, można zdecydować się również na np. podokienniki czy konsole podokienne. W ofercie naszej firmy znajdują się tego typu elementy które są wykonane z atestowanych, dopuszczonych do sprzedaży w budownictwie materiałów, wysokiej gęstości materiałów piankowych EPS dodatkowo pokrytych specjalną powłoką polimerowo-kwarcową chroniącą sztukaterię przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jak np. deszcz czy mróz . Warto pamiętać również, że w tej technologii wykonuje się nie tylko listwy, ale także kolumny, bonie narożne i inne elementy dekoracyjne.


Rozwój budownictwa od starożytności do czasów współczesnych

O budownictwie, w zalążkach formy, w jakiej występuje obecnie, można mówić już w momencie powstania takich cywilizacji jak Mezopotamia, Egipt, Persja czy Rzym. Początkowo były to niewielkie budyneczki, lepianki z gliny i kamienia. Im bardziej rozwijało się budownictwo, tym więcej materiałów zaczęto wykorzystywać. W obieg weszły cegła, a później jeszcze szkło. Budowle stawały się coraz trwalsze i coraz większe. Co bogatsi mogli pozwolić sobie na elementy, które dziś nazwalibyśmy sztukaterią, czyli np. rzeźby, płaskorzeźby czy zdobienia kolumn.

Duży skok w budownictwie nastąpił w epoce średniowiecza. Dominująca cegła umożliwiała stawianie przeogromnych zamków. Zajmujące ogromne powierzchnie budowle, z wysokimi wieżami zwiadowczymi i mnóstwem różnorodnych komnat do dziś robią imponujące wrażenie i zapierają dech w piersiach, pomimo tego, że obecnie buduje się zupełnie inaczej.

Budownictwo XXI wieku opiera się o zasadę małej działki i budowania „w górę”. Wystarczy tylko popatrzeć na to, jak wygląda architektura Stanów Zjednoczonych czy Japonii. W miastach największych światowych potęg próżno szukać, dużych parterowych budynków. Wszędzie tylko ogromne drapacze chmur, w których nie sposób zliczyć ilość pięter. I jedyne, co na przestrzeni ostatnich dwudziestu czy trzydziestu lat się zmienia to to, że owe budynki mają coraz bardziej designerskie kształty, a do ich budowy używa się coraz to nowocześniejszych materiałów.

Wszystko rozwija się w błyskawicznie szybkim tempie i naprawdę ciekawe jest to, jak będą wyglądały budynki w następnym wieku i czy styl nazywany obecnie klasycznym, który jest pełen elementów dekoracyjnych takich jak płaskorzeźby, gzymsy, listwy dekoracyjne czy ozdobne rozety przetrwa następne stulecia...


Sztukateria elewacyjna- co, gdzie i kiedy?

Sztukaterią elewacyjną nazywamy różnego typu elementy dekoracyjne, które stosuje się w celu uatrakcyjnienia architektury danego budynku.

Moda na sztukaterię narodziła się, czy może bardziej- upowszechniła się w okresie baroku. Wtedy to na dużą skalę zaczęto stosować takie elementy zdobnicze jak np. ornamenty czy gzymsy elewacyjne. I choć może czasem trudno w to uwierzyć, to funkcjonują one do dziś, i właściwie po dzień dzisiejszy są rozwijane. Weźmy wspomniane przed chwilą gzymsy. Dziś można spotkać ich trzy podstawowe typy: nadokienne, między piętrowe oraz wieńczące. A w każdym z tych typów setki różnych modeli.

Do innych popularnych elementów zdobienia elewacji zaliczyć można listwy i opaski okienne, podparapetniki, bonie, wsporniki, rozety, a także coś, co zna każdy, ale niekoniecznie zdaje sobie sprawę, że jest to element sztukateryjny- kolumny, stosowane już w czasach starożytnej Grecji (widać więc, od jak dawna sztukateria była stosowana!). Oczywiście dzisiejsza sztukateria elewacyjna nieco różni się od tej, która popularna była lata temu, zwłaszcza jeśli chodzi o sposób jej wytwarzania. Kiedyś wiele elementów wykonywało się bezpośrednio na elewacji przez rzemieślników. Wymagało to wiele pracy, czasu oraz umiejętności aby udekorować w całości kamienicę czy zwykły dom.
Obecnie produkowane elementy sztukaterii elewacyjnej robi się ze specjalnej, twardej odmiany polistyrenu expandowanego i z odpowiednimi masami zabezpieczającymi np polimerowo-kwracowymi, który zapewniają należytą trwałość oraz odporność na trudne warunki atmosferyczne. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji, sztukaterią można się cieszyć przez długie lata.

+48 606 228 167+48 32 415 45 93Przejdź do sklepu
zamknij

W ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie, w tym również dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies - więcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatności.